Pranie posteľnej bielizne je dôležité predovšetkým z hygienického hľadiska, lebo praním ničíme roztoče a baktérie, ktoré sa v našej posteľnej bielizni usadzujú. Správnym praním tiež výrazne predĺžime životnosť našej posteľnej bielizne a ľahnúť si do čerstvo vypraných obliečok, ktoré vonia a sú nadýchané, to máme predsa všetci radi. Posteľné obliečky by sa mali prať podľa potreby, ale všeobecne sa dá povedať, že ideálne 1 x za 14 dní by sme obliečky mali vymeniť.
Poďme si povedať, ako posteľnú bielizeň správne vyprať a akých sa musíme vyvarovať chýb:
- pred prvým použitím obliečky vždy vyperte
- obliečky perte a sušte vždy naruby so zapnutými gombíkmi či zipsami (ochránite tak farbu obliečok a zostane tak dlhšie ako nové)
- perte vždy na predpísanú teplotu – každé obliečky má svoju všitú etiketu, kde sú uvedené pracie symboly a tými sa prosím vždy riaďte!!!
- nepreplňujte práčku – pri praní posteľnej bielizne nepridávajte nič ďalšie → aj prestieradlo perte zvlášť! Bielizeň do práčky neskladajte, dajte ho tam voľne, potrebuje mať priestor na pohyb, aby sa prací prášok dostal úplne všade Ak ďalším dôležitým bodom je žmýkanie – pri otáčkach väčších ako 800 môže dôjsť k polámaniu a poškodeniu bavlnených vlákien a na obliečkach potom uvidíte biele čiary (lomy) a šmuhy, ktoré vzniknú práve dôsledkom príliš vysokej rýchlosti odstreďovania. Z toho vyplýva, odstreďovanie nastavíme vždy do 800 otáčok.
- po vypraní nenechávajte bielizeň dlho ležať v práčke – bielizeň by sa vám veľmi pokrčila
Po praní nastáva proces sušenia, ktorému sme sa podrobne venovali v našom blogovom článku „Ako správne vešať a sušiť obliečky“ ktorý si môžete prečítať, ak budete mať čas a chuť, ale v rýchlosti zhrnieme aj tu:
- ak máte sušičku a symboly na etikete sušenia dovoľujú – dáme bielizeň do sušičky a sušíme na nižšiu teplotu – vysoká teplota posteľnej bielizni škodí Ak nemáte sušičku a sušíme bielizeň na sušiaku či vonku, tak ak môžeme, prehodíme ho cez niekoľko šnúr, nikdy nevešame s štipcami cez rohy (došlo by k vyveseniu) a vešíme na strane zámku zapínania, kde je látka silnejšia a pevnejšia
- vonku sušíme obliečky vždy na ruby av tieni, na priamom slnku by farby mohli blednúť
Ak budete obliečky žehliť, nenechajte ich presušiť, žehlenie vlhkých obliečok je vždy jednoduchšie a látka sa nevysušuje, žehlíme vždy na ruby. POZOR nikdy nežehlíme krepové obliečky, došlo by k poškodeniu krepovej štruktúry.