3 najčastejšie mýty o páperových lôžkovinách. Veríte im tiež?

3 nejčastější mýty o péřových lůžkovinách. Věříte jim taky?

Perové periny a vankúše sú synonymom luxusu a pohodlia. Zaručí kvalitný, pohodlný a zdravý spánok.

Niet divu, že je tento tradičný materiál obľúbený už po generácie, ale stále okolo starostlivosti o produkty z neho panuje množstvo mylných predstáv. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie a upresniť si, ako to skutočne je.

1. Perie nie je vhodné pre alergikov

Tento názor pramení z doby, kedy perové periny neboli nijako hygienicky ani sterilne ošetrované. To už dnes neplatí a navyše je vedecky dokázané, že perie samo o sebe alergie spôsobovať nemôže. Perové periny, vankúše a ďalšie produkty sú vyrobené z hygienicky spracovaného peria, ktoré sa opakovane perie a spĺňa normy EÚ. Sterilizujú sa pri vysokých teplotách, takže sa zničia všetky živé organizmy. Perie má dokonca nižší alergický potenciál ako syntetické výplne.

Povrch výrobkov z našej ponuky tvorí husto tkaná 100% bavlna, ktorá je pre priechod roztočov takmer neprekonateľnou bariérou.

2. Perové výrobky sa hodia len na zimu

Veľa ľudí sa mylne domnieva, že perové periny sa kvôli vysokej hrejivosti hodia len na zimné obdobie. Nie je to pravda, perie má totiž skvelú vlastnosť, tzv. hygroskopicnosť. To znamená, že dokáže rýchlo pohltiť a odviesť telesnú vlhkosť, a to lepšie ako syntetické materiály. Skvele sa preto hodí aj na teplé dni, kedy sa viac potíme. Periny nebudú nepríjemne vlhké.

3. S perím sa musí do čistiarne

Ako je to s praním? Mnoho ľudí od obstarania páperových lôžkovín odradí pomyslenie, že ho nemôžu jednoducho vyprať doma, ale musia s ním do čistiarne. To však dnes už neplatí. Výrobky, ktoré nájdete na našom e-shope, do práčky môžete dať bez obáv, a to vďaka novému spôsobu spracovania páperovej výplne.

  • Pranie: Perte je max. na 60 °C, niektoré práčky majú priamo program určený na pranie peria. Ešte pred praním nezabudnite skontrolovať švy, či niekde nie je diera a prípadne zašite. Na pranie voľte jemné pracie prostriedky, alebo priamo špeciálne prostriedky na pranie páperových produktov, ktoré zaistia, že sa perie nebude odmasťovať, a nepoužívajte aviváž.
  • Sušenie: Po vypraní periny a vankúša dôkladne vysušte v sušičke, inak riskujete vznik plesní. Ideálny je program na jemné sušenie s nízkou alebo strednou teplotou, ktorá je k materiálu šetrnejšia. Aby sa vankúše a periny vysušili rovnomerne a zostali našuchorené, využite špeciálne loptičky do sušičky (prípadne ich nahradia aj čisté tenisové loptičky). Po vysušení perinu či vankúš vyberte, ručne našuchorte a nechajte vychladnúť.
Riaďte sa vždy pokynmi výrobcu. Pokiaľ lôžkoviny do práčky nesmú, odporúča sa návšteva čistiarne každé 2 roky v prípade vankúšov, pri perinách je to 3 až 6 rokov.

5 tipov, ako sa starať o výrobky z peria

  1. Po prebudení vankúša prevzdušnite naklepaním, periny stelte až po vyvetraní miestnosti.
  2. Perové výrobky dôkladne vetrajte aspoň raz týždenne – v prípade dobrého počasia v okne alebo cez sušiak.
  3. Nikdy ich nevystavujte slnku.
  4. Nevysávajte ich.
  5. Ak ich potrebujete uskladniť, voľte vzdušný obal. Vyhnite sa vákuovacím vreciam, ktoré by perie polámali.

Teraz už viete, že páperové lôžkoviny sú nadčasová investícia do kvalitného spánku. Vďaka modernému spracovaniu a správnej starostlivosti vám budú slúžiť dlhé roky.